поголема слобода во движењето

целосно новата mazda cx-30

се што ви е потребно, за онаму каде што сте тргнале

Во животот, потребен ви е автомобил за да ве придружува кон доброто и злото. Автомобил исто толку убав како купе, и храбар како теренец. Доволно мал за да се вози низ градските улици, но сепак доволно голем за да избега во непознатото. Динамичен автомобил со перформанси што гарантира возбудливо возење и супериорна удобност и безбедност.

Претставување на 100-годишнината на Mazda CX-30 СВП

Ние го славиме нашиот стогодишен јубилеј со многу специјални изданија на модели и естетски поглед наназад кон нашиот прв патнички автомобил. Специјалното издание на 100-годишнината на Mazda CX-30 е славата на Mazda CX-30 со тековните купе линии и задебелена цврстина на SUV, како и на Mazda R360 од која се инспирираше.

БИСЕРНО БЕЛА МЕТАЛИК

Ја избравме прекрасната и светлосна бела надворешна боја -Бела бисерна металик, во контраст со црвена линија, обележана со логоата на 100-годишнината во централните капаци.

ИНТЕРАКЦИЈА НА ЦРВЕНОТО И БЕЛОТО

Бургунди и бела боја се доминантни бои во прекрасниот ентериер на специјалното издание на 100-годишнината на Mazda CX-30. Патосници и седишта се брендирани со логото на 100-годишнината,  надополнети се со прекрасни апликации од бела кожа на конзолата и вратите и создаваат целосен ентериер како никој друг.

БУРГУНДИ СЕДИШТА

Спектакуларниот ентериер е дефиниран со прекрасни седишта во бургунди црвена боја . Одлични се за седење и за гледање.На предните седишта стои логото на 100-годишнината врежано во потпирачите за глава.

живот исполнет со креативност

Начинот на кој светлината игра на импресивната површина на телото создава впечаток за виталност и движење, зајакнувајќи ја вашата креативност.

вистиснки дужевен мир

Паметна технологија во комбинација со дизајн во чие средиште е човекот, ви овозможува поголема контрола и сигурност на патот

удобност и забава

Со хармонизиранiot акустичен систем на Маzda, нема да слушнете скоро ништо однадвор. Вие и вашите патници ќе се чувствувате пријатно во автомобилот.

слобода во движењето

Повеќе простор одзади за багажот и најновата технологија на моторот Skyactiv однапред ви овозможуваат да избегате во непознатото.

ПАМЕТЕН КАРГО СИСТЕМ

Интуитивен и практичен начин да се организира складирањето

Сосема новиот паметен систем за складирање на MAZDA * е развиен за да им понуди на нашите клиенти со Мазда CX-30 низок раб на полнење, двe нивоa на товар и полесно рамно полнење, притоа максимално зголемувајќи ја функционалноста, флексибилноста и обемот на товар.

Пронајдете го тука Прирачникот за паметен карго систем за да ги откриете сите можности на овој уникатен систем.

Кои се неговите придобивки?

  • Иновативната 3-насочна картонска табла може да се искористи за да се создаде најзгоднaта поделба на целиот товарен простор.
  • Може да се чува вертикално на страна со цел да се пристапи до целосниот волумен на товарниот простор.
  • Како прв, паметен  карго систем на MAZDA, работи по должина и  дава истовремено максимално надолжно и вертикално оптеретување.
  • Овој покрив сега може безбедно да се чува веднаш под подот и може да се склопи.

Компактна големина

Компактна големина

За да бидете среќни додека возите во градот, компактната големина на каросеријата му овозможува да се движи по тесни улички, да се лизне во тесни места за паркирање под полна пареа.

ВНАТРЕШЕН ПРОСТОР

ВНАТРЕШЕН ПРОСТОР

Во исто време, пространата кабина ги прави поудобни дури и најдолгите патувања, со дареж.лив простор за нозете и главата за четворица возрасни кои ви даваат слобода да одите насекаде

ПОГОЛЕМ БАГАЖЕН ПРОСТОР

ПОГОЛЕМ БАГАЖЕН ПРОСТОР

Со дарежлив капацитет од 430 литри, багажникот ви дава многу простор кога сакате да се оддалечите со семејството или пријателите. Плус, широк отвор го олеснува товарењето и истоварувањето .

Компактна големина

Компактна големина

За да бидете среќни додека возите во градот, компактната големина на каросеријата му овозможува да се движи по тесни улички, да се лизне во тесни места за паркирање под полна пареа.

ВНАТРЕШЕН ПРОСТОР

ВНАТРЕШЕН ПРОСТОР

Во исто време, пространата кабина ги прави поудобни дури и најдолгите патувања, со дареж.лив простор за нозете и главата за четворица возрасни кои ви даваат слобода да одите насекаде

ПОГОЛЕМ БАГАЖЕН ПРОСТОР

ПОГОЛЕМ БАГАЖЕН ПРОСТОР

Со дарежлив капацитет од 430 литри, багажникот ви дава многу простор кога сакате да се оддалечите со семејството или пријателите. Плус, широк отвор го олеснува товарењето и истоварувањето .
X = повеќе моќност од помалку гориво

skyactiv-x

Mazda CX-30 е достапенa со нашиот иновативен мотор Skyactiv-X. Ја користи нашата уникатна технологија на моторот наречена Spark Controlled Compression Ignition (SPCCI) за да произведе повеќе енергија, додека троши помалку гориво од конвенционалниот мотор. Оваа извонредна ефикасност значи дека произведува и помалку емисии и нуди исклучителни перформанси без компромиси.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ

ДИЗАЈНИРАНА ЗА ВАШИОТ ЖИВОТ

Внатре и надвор, целосно новата Mazda CX-30 е едноставно прекрасна - од течените свиоци на каросеријата до извонредната изработка на ентериерот и иновативната технологија под него. Сите се комбинираат за да го надополнат и подобрат вашиот животен стил и да го направат секое патување вистинско задоволство

ПОГОН НА СИТЕ ЧЕТИРИ ТРКАЛА GVC

ПОГОН НА СИТЕ ЧЕТИРИ ТРКАЛА GVC

Системот i-Activ со погон на сите тркала работи заедно со G-Vectoring Control (GVC) за да се обезбеди подобра контрола во секое време, на сите површини на патот, обезбедувајќи помазен погон и побезбеден погон како и подобра економичност на горивото.

КЛИРЕНС

КЛИРЕНС

Дизајнот и димензиите на Mazda CX-30 и даваат силно, спортско чувство на кое било место, зајакнато со високото растојание од тлото (6,9 инчи / 175 mm) на SUV.

АДАПТИВНИ LED СВЕТЛА

АДАПТИВНИ LED СВЕТЛА

Адаптивните LED светла на Mazda (ALH) се прилагодуваат според условите за возење, како што се брзината и другиот сообраќај, за да обезбедат оптимално осветлување во секое време, заштитувајќи ве вас и другите учесници во сообраќајот.

MRCC STOP & GO ФУНКЦИЈА

MRCC STOP & GO ФУНКЦИЈА

Mazda Radar Cruise Control (MRCC) определува релативната брзина и растојанието до автомобилот напред и автоматски ја прилагодува брзината за да одржува безбедно следно растојание, за побезбедно и порелаксирачко возење.

ПОГОН НА СИТЕ ЧЕТИРИ ТРКАЛА GVC

ПОГОН НА СИТЕ ЧЕТИРИ ТРКАЛА GVC

Системот i-Activ со погон на сите тркала работи заедно со G-Vectoring Control (GVC) за да се обезбеди подобра контрола во секое време, на сите површини на патот, обезбедувајќи помазен погон и побезбеден погон како и подобра економичност на горивото.

КЛИРЕНС

КЛИРЕНС

Дизајнот и димензиите на Mazda CX-30 и даваат силно, спортско чувство на кое било место, зајакнато со високото растојание од тлото (6,9 инчи / 175 mm) на SUV.

АДАПТИВНИ LED СВЕТЛА

АДАПТИВНИ LED СВЕТЛА

Адаптивните LED светла на Mazda (ALH) се прилагодуваат според условите за возење, како што се брзината и другиот сообраќај, за да обезбедат оптимално осветлување во секое време, заштитувајќи ве вас и другите учесници во сообраќајот.

MRCC STOP & GO ФУНКЦИЈА

MRCC STOP & GO ФУНКЦИЈА

Mazda Radar Cruise Control (MRCC) определува релативната брзина и растојанието до автомобилот напред и автоматски ја прилагодува брзината за да одржува безбедно следно растојание, за побезбедно и порелаксирачко возење.

ДОБИЈТЕ ЈА ВАШАТА НОВА MAZDA CX-30 со еден од следниве мотори

skyactiv-x

Откријте како нашата уникатна технологија овозможува бескомпромисни перформанси.

skyactiv-g

Докажан квалитет и перформанси - Откријте ја најновата генерација на бензински мотори Skyactiv-G

skyactiv-d

Максимално достигнување и ефикасност - Дознајте повеќе за дизел моторите Skyactiv-D.

ЦЕЛОСНО ПОВРЗАНИ

Останете во контирани само со еден допир

Mazda Connect ви овозможува лесно пристапување до сите ваши апликации на телефон со Android или iPhone, без да ви го одвлекува вниманието од возењето. Исто така, располага со Android Auto Apple / Apple Carplay ™, USB видео и репродукција за да ви донесе на вас и вашите патници омилена забава во автомобилот на патот.

убавината на празниот простор

Овој концепт беше искористен во дизајнот на лесен и просторен ентериер. Во Јапонија, ние го нарекуваме „Yohaku“. Просторот е удобен, дизајниран за пет лица, со поголема слобода да се движат наоколу и да се дружат, и нуди неверојатен поглед на надворешноста. Концептот се протега и во багажниот простор, кој има доволно простор за целиот багаж.

внатрешност

повеќе простор за сите

Светлиот и прозрачен патнички простор во сосема новата Mazda CX-30 создава чувство на отворен простор. Возачите и патничките седишта со широки и удобни потпирачи за рака и предните и задните седишта обезбедуваат многу простор за движење и релаксирање. Исто така, комуникацијата на сите патници во автомобилот е подобра и полето на гледање е поголемо. Големиот простор и вратите на вратите го олеснуваат влегувањето и излегувањето од автомобилот.

кабина

се е во близина на раката

кабината на возачот во отворен широк простор дава чувство на удобност. Сè е на вистинското место околу вас за да можете лесно да добиете сè под контрола и лесно да управувате со вашиот автомобил без никакви проблеми и уживање колку што е можно повеќе.

багажен простор

повеќе место за багаж

430-литарскиот, широк отворен багажник може да ставите се што ви треба за секоја дестинација и за секој патник.

врвна видливост

сигурно и лесно возење

Целосно новата Mazda CX-30 овозможува одлична видливост од сите страни, поради високото позиционираното возачко седиште и потесните колони. На овој начин се намалуваат слепите места и вие, вашите патници и другите учесници во сообраќајот сте побезбедни.

внатрешност

повеќе простор за сите

Светлиот и прозрачен патнички простор во сосема новата Mazda CX-30 создава чувство на отворен простор. Возачите и патничките седишта со широки и удобни потпирачи за рака и предните и задните седишта обезбедуваат многу простор за движење и релаксирање. Исто така, комуникацијата на сите патници во автомобилот е подобра и полето на гледање е поголемо. Големиот простор и вратите на вратите го олеснуваат влегувањето и излегувањето од автомобилот.

кабина

се е во близина на раката

кабината на возачот во отворен широк простор дава чувство на удобност. Сè е на вистинското место околу вас за да можете лесно да добиете сè под контрола и лесно да управувате со вашиот автомобил без никакви проблеми и уживање колку што е можно повеќе.

багажен простор

повеќе место за багаж

430-литарскиот, широк отворен багажник може да ставите се што ви треба за секоја дестинација и за секој патник.

врвна видливост

сигурно и лесно возење

Целосно новата Mazda CX-30 овозможува одлична видливост од сите страни, поради високото позиционираното возачко седиште и потесните колони. На овој начин се намалуваат слепите места и вие, вашите патници и другите учесници во сообраќајот сте побезбедни.

избрано ниво на опрема

Дознајте за различните нивоа на опрема на Mazda CX-30 и што тие нудат.

одберете опрема

целосно новата mazda cx-30

откријте ја слободата на движењето

Без разлика дали се одите низ градската џунгла или се возите низ руралните патишта, целосно новата Mazda CX-30 го комбинира најдоброто од двата света. Автомобил исто толку убав како купе и храбар како SUV обезбедува динамичен перформанс кој гарантира возбудливо возење, супериорна удобност и безбедност.

останете во koнтакт со помош на mazda cx-30

Дознајте повеќе за целосно новата Mazda CX-30. Пробајте го автомобилот сами на тест возење или видете повеќе во нашите брошури

СЕДНЕТЕ ЗАД УПРАВУВАЧОТ

Доживејте го чувството за возење на целосно новата Маzda CX-30

ТЕСТ ВОЗЕЊЕ

1Прикажаните возила може да не бидат исти како моделите наменети за македонскиот пазар. Боите и одредени внатрешни и надворешни карактеристики прикажани може да се разликуваат од реалниот модел и возилата може да бидат опремени со дополнителна или дополнителна опрема.