ИНОВАЦИЈА

MAZDA CX-5:СОЗДАВАЊЕ ИКОНА

Со претставувањето на новиот модел CX-5, Mazda слави повеќе од една деценија автомобилско деби во светот, меѓународните достигнувања и посебните моменти.

ОД КОНЦЕПТ ДО АВТОМОБИЛ

Во 2010 година, кога Mazda го претстави Shinari - концепт за спортско купе со четири врати, беше претставен и нов дизајнерски правец, „Kodo - Soul of Movement“. Тој стил беше вграден во следниот концепт, компактниот кросовер SUV Minagi, кој го привлече вниманието на јавноста кон технологиите Skyactiv на Mazda. Набрзо следеше и наградуваната Mazda CX‑5, која беше претставена во септември 2011 година на саемот за автомобили во Франкфурт. Потоа беше претставена комбинацијата на функциите Kodo и Skyactiv, со што беше дефиниран нов план за иднината на компанијата.

Концептниот автомобил Minagi беше инспириран од сликата на гепард кој сакаше да го нападне својот плен.

 

ВОДЕЧКИ ДИЗАЈН

„Дизајнирањето на SUV што ќе им се допадне на сите во светот беше тешка задача“, се сеќава Масаши Накајама, главен дизајнер за дизајн на Mazda кој го дизајнираше стилот на оригиналниот CX-5. „Но, си поставивме предизвик да ги поврземе спротивставените дизајнерски елементи и да додадеме спортски компоненти на теренецот, што резултира со возило што можеме да го наречеме „сегмент CX-5“.

Втората генерација на моделот CX-5 беше претставена во 2016 година. Шиничи Исајама, главниот дизајнер, рече: „Втората генерација на Mazda CX-5 беше создадена (и напредува) врз основа на основните карактеристики на оригиналниот автомобил, како што е прекрасната надворешност и висококвалитетната внатрешност.“ „Мислам дека клиентите на Mazda ја разбираат и сакаат емоционалната вредност на дизајнот на моделот CX-5. Неверојатно сум горд на мојата улога во дизајнот и развојот на болидот“.

Најновиот модел го дели истиот дизајн ДНК со неговите претходници. Накајама додаде: „Не сакавме да менуваме делови од дизајнот што одговараат на нашите клиенти, туку наместо тоа да го подобриме препознатливиот дизајн на автомобилот за да ја нагласиме неговата уникатна форма, особено од предниот дел на автомобилот.“ Главниот дизајнер на новиот CX- 5, Таканори Цубаки го нагласи ова додавајќи: „Ние поставивме издолжени фарови кои ја нагласуваат моќта на автомобилот и обезбедуваат дополнителна безбедност на патот ноќе, со моќни адаптивни LED фарови.“ Дизајнерските карактеристики на CX-5 се прошируваат и на бојата. Тоа беше првото возило во бојата Soul red Crystal што стана синоним за Mazda. Сега сосема новиот Цирконски песок е додаден во палетата на бои.

ПРЕДИЗВИКУВАЧКА КОНВЕНЦИОНАЛНОСТ

Од борба со силите на природата во Чиле до истражување на претепаните и помалку газените патеки во Виетнам, CX-5 докажа дека може да се справи со сите видови терени. Во 2019 година, неколку CX-5 тргнаа од ОК, патувајќи низ мраз и снег за да стигнат до Нордкап, најсеверната точка на континентална Европа. CX-5, исто така, го премина најстарото и најдлабокото езеро во светот - замрзнатото Бајкалско Езеро во Сибир - што ја прави Mazda првиот производител на автомобили што го направил тоа. Неодамна, CX-5 се покажа на тестот за издржливост од 100.000 километри, спроведен од германскиот магазин Auto Bild, каде што ги доби некои од најдобрите оценки некогаш доделени и го зазеде четвртото место во целина на вечната листа.

Error rendering template

НАГРАДИ И МЕЃУНАРОДНИ ПРИЗНАНИЈА

CX-5 е еден од најпродаваните модели на Mazda ширум светот, кој го држи првото место во САД, Канада, Австралија, Нов Зеланд и Холандија. Само во годината на претставување освои повеќе од 100 меѓународни награди и 45 признанија. За своите безбедносни карактеристики, тој ја доби наградата TOP SAFETY PICK од Институтот за безбедност на патиштата последователно од 2012 година. Други извонредни достигнувања ја вклучуваат наградата семеен автомобил на годината од WWCOTY (2017) и две високо престижни награди за најдобро ново мало мало услужно возило (2018) и најдобро ново ново возило со средна големина (2019) од Канадското здружение на автомобилски новинари. Во Европа, CX-5 беше избран за најдобар теренец со средна големина тестиран во годишниот водич за автомобили на Холандската асоцијација на потрошувачи (2015), победувајќи ги девет други конкуренти.

КОЈА CX-5KA ОДГОВАРА НА ВАШИОТ СТИЛ НА ЖИВЕЕЊЕ

Mazda CX-5 е возбудлив SUV во кој можете да уживате со вашето семејство бескомпромисно колку што можете сами. Како еден од најпопуларните SUV возила во својата класа, тој обезбедува моќно, но удобно возење со пријатен патнички простор и повеќе од доволно простор за багаж за сите ваши активности. Се разбира, обезбедува и широк спектар на напредни безбедносни технологии на Mazda заедно со одлична поврзаност.

Откријте

ВТКАЕНА ИНСПИРАЦИЈА

Откријте што ја прави Mazda уникатна, експресивна, индивидуална марка. Подготвивме најинспиративна содржина за тоа што се случува во нашите автомобили, како и каде можат да ве одведат.

Подготвени за качување?

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ КРЕАТОРИТЕ

Mazda CX-5 не би постоела без дизајнери. Тие добија слобода да ја следат нивната инспирација за да ја претворат визијата и филозофијата на Mazda во најпродаваниот SUV.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ПРАКТИЧНОСТ И ПЕРФОРМАНСИ

Влезете во овој иконски кабриолет и патувајте до Хебридите. Тоа е приказна за агилност, прекрасни глетки и неочекувани решенија.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ЕДИНСТВЕН ЈАПОНСКИ ДИЗАЈН

УНИКАТЕН ЈАПОНСКИ ДИЗАЈН

Истражете зошто Mazda стана позната по својот легендарен дизајн. Нашите Такуми мајстори го применуваат јазикот на формата и просторот за да создадат чувство на динамично движење.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ЕДИНСТВЕН ЈАПОНСКИ ДИЗАЈН

Истражете зошто Mazda стана позната по својот легендарен дизајн. Нашите Такуми мајстори го применуваат јазикот на формата и просторот за да создадат чувство на динамично движење.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
НАЈДОБРОТО ВОЗЕЊЕ ВО СВЕТОТ

Придружете се на Mazda на возбудливи патувања по норвешките фјордови, португалскиот брег и низ јапонските планини.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ